Wczytuję dane...

Rodzaje kołowrotków wędkarskich

Kołowrotek wędkarski to podstawowy element wyposażenia każdego miłośnika łowienia ryb. Jednak szeroki wybór produktów sprawia, że wiele osób, a w szczególności początkujących wędkarzy czuje się zagubionych podczas wizyty w sklepie wędkarskim. W ostatnim czasie coraz częściej jestem pytany przez klientów o to, jaki kołowrotek wybrać? Przy tak dużej ofercie producentów można dostać kołowrotkowego zawrotu głowy i naprawdę mniej doświadczeni wędkarze mają spore problemy w wybraniu odpowiedniego dla siebie kręciołka. Chcąc ułatwić wybór, postanowiłem trochę usystematyzować kołowrotki ze względu na rodzaj, jak i przeznaczenie.

Kołowrotki wędkarskie – rodzaje i zastosowanie

Jakie rodzaje kołowrotków wyróżniamy? Na pierwszy rzut oka wydaję się to dosyć proste, ponieważ kołowrotki wędkarskie można podzielić tylko na 2 grupy

Pierwsza grupa to kołowrotki o muchowej szpuli (tzw. kołowrotki muchowe) i druga grupa, bardziej liczniejsza ze względu na przeznaczenie to kołowrotki o szpuli stałej. Do grupy pierwszej możemy zaliczyć kołowrotki muchowe oraz multiplikatory. Niektóre firmy mają w swojej ofercie kołowrotki o ruchomej szpuli do tzw. przepływanki. Jeżeli chodzi o grupę kołowrotków o szpuli stałej to klasyfikacja jest szersza gdyż mogą być kołowrotki wędkarskie z tzw. dolnym hamulcem (tylnym) oraz kołowrotki z tzw. hamulcem górnym (przednim) w szpuli kołowrotka. 

Kołowrotki karpiowe, które posiadają wolny bieg szpuli mają już 2 rodzaje hamulców, jeden hamulec główny, który pracuje podczas holu ryby, a drugi hamulec służy do ustawienia oporu wolnego biegu. 

Kołowrotki wędkarskie a metoda połowu

Dużo firm wyspecjalizowało się w produkcji kołowrotków wędkarskich dedykowanych do wybranych metod połowu.Tak też mogą być kołowrotki do metody spławikowej, spinningowej, czy też do metod gruntowych. Kołowrotki z wolnym biegiem szpuli dedykowane są do wędkowania metodami gruntowymi, a większe modele upodobali sobie karpiarze łowiący na kulki proteinowe. Jakie kołowrotki wędkarskie najchętniej stosujecie i czy macie ulubione marki, które nigdy Was nie zawiodły? 

Zapraszamy serdecznie do zapoznania z ofertą naszego sklepu dla wędkarzy, gdzie oferujemy kołowrotki Daiwa, Dragon, Konger, Shimano, Ryobi, Jaxon i wielu innych, cenionych na rynku wędkarskim producentów. Dzięki nam z łatwością dobierzecie idealny kołowrotek do waszej wędki i to w przystępnej cenie.